Furcsának tűnhet, de sok cég nem, vagy csak ímmel-ámmal végez tárgyieszköz-leltárat. A kifogások palettája elég széles: nincs rá időnk, nincs IT-támogatásunk, nem tudunk napokra leállni stb. Ezekben a vállalkozásokban a leltár csak fogalomszinten működik, pedig óriási kockázat, ha nincs valós ellenőrzés az eszközök felett. A megszokásból, „eddig is így csináltuk, és minden rendben volt” alapon végzett leltár csak eseti módon képes meggátolni a vállalkozást érő károkat. Pesti János, az Antra ID Kft. informatikai vezetője a tárgyieszköz-leltározás fejlesztésének lehetőségeiről beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A raktárakban még ma is sűrűn láthatunk kinyomtatott komissiózási listával bolyongó munkatársakat. A megrendelés tételeit tartalmazó „bevásárlólista” használata tehát működik. De vajon hatékony is? Amint a megrendelések száma meghalad egy bizonyos mértéket, úgy válik egyre fontosabbá a kigyűjtést végző munkatársak tehermentesítése, ez ugyanis a hibák csökkenésével és a hatékonyág növelésével jár együtt. A raktári munkát leegyszerűsítő Pick to Light komissiózó rendszer működéséről Solti Dániel, az Auware Engineering Kft. programozója, Pesti János, az Antra ID Kft. informatikai vezetője és Kovács Zoltán, a Turck Hungary Kft. alkalmazástechnikai mérnöke beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A technológia átvitt értelemben sosem ismert határokat, a Central European Automation Holding (CEAH) megjelenésével pedig egy olyan szervezet jött létre, amelynek deklarált célja a határokon átnyúló együttműködés erősítése. A nemzetközi automatizálási szakértelem és a tagcégek egyesített tudása már a magyar ügyfelek számára is elérhető. A közép-európai automatizálási trendekről és a CEAH céljairól Slavoj Musileket, a CEAH igazgatótanácsának tagját, valamint Haraszti Róbertet, az Auware Engineering Kft. és az Antra ID Kft. üzletfejlesztési vezetőjét kérdeztük.
Nem biztonságos géppel nem lehet hosszú távon minőségi munkát végezni. A megfelelőség persze relatív, egy jó állapotú gép kiválóan megfelelhet az otthoni barkácsoláshoz, de arra már nem alkalmas, hogy üzemszerűen dolgozzunk vele, váltott, esetleg szakképzetlen gépkezelőkkel. Pap Andrást, az Auware Engineering Kft. projektvezetőjét, és Berencsi Bencét, a SAASCO Tanácsadó és Mérnöki Iroda Kft. ügyvezető igazgatóját kérdeztük arról, hogy mi áll a hátterében annak, hogy egy gépkezelő biztonságban érezhesse magát a gép mellett.
Az eszközkereskedelem helyett a megoldásszállítás hozta meg a piaci sikert az Antra ID Kft. számára. Ez a hozzáállás az ügyfelek mellett a szakembereket is a céghez köti, márpedig az automatizálás terén eltöltött több évtizedes tapasztalat aranyat ér a szakemberhiány és a digitalizációs kényszer időszakában. Göncző Károly, az Antra ID Kft. üzletfejlesztési vezetője, Pesti János informatikai vezető és Podolák György technikai támogató mérnök a piaci folyamatok mellett a Közép-európai Automatizálási Holding létrehozásának előnyeiről is beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A gépgyártásban a gyorsaság és a hatékonyság mellett a biztonságot sem lehet figyelmen kívül hagyni. Ez nagyrészt a gép tervezési koncepcióján múlik, de olyan apróságok is szerepet játszanak benne, mint egy nem megfelelően illeszkedő alkatrész, vagy a gépen belüli helytelen pozícionálás. A teljes biztonságot tehát egy kompetens gépgyártó és egy biztonságtechnikai szakértő együttműködése tudja garantálni. Szalai Zoltán, az Auware Engineering Kft. projektvezetője, Nizsalócki Bálint, az Euchner Magyarország Kft. cégvezetője és Szabó Máté szolgáltatásvezető egy máshol már leselejtezésre készülő gép új életre keltésének folyamatába avatja be a TechMonitor olvasóit.
Nemzetközi szinten az ipar vezető szakértői már az Ipar 5.0 forradalmi változásait fejtegetik, hiszen a globális piaci változások egyre gyorsuló ütemben terelik az egyes iparágakat az automatizálás irányába. A hazai kis- és középvállalatok automatizáltsági szintje továbbra is sok helyen alacsony, azonban könnyebben fejleszthető, mint azt sok cégvezető el tudná képzelni.
A technológia nem ismer határokat. Ez a megállapítás nem csak átvitt értelemben igaz: az automatizálás térhódítása előtt már a fizikai határok is leomlottak. A Közép-európai Automatizálási Holding (CEAH) életre hívásával a magyar ügyfelek számára is elérhető lett a nemzetközi automatizálási szakértelem és a tagcégek egyesített tudása.