Három új laboratóriumot hoznak létre a Debreceni Egyetem (DE) műszaki kara és a Nagyváradi Egyetem közös pályázatának eredményeként. A projektnek köszönhetően a debreceni és nagyváradi szakemberek új anyagokat vizsgálhatnak, fejleszthetnek a legmodernebb körülmények között.
Kifogástalanul üzemel és kategóriájában szinte minden rekordot megdöntött az egy éve, február 13-án pályára állt első magyar fejlesztésű kisműhold, a Masat-1.
Folytatják a belsőégésű motorok továbbfejlesztését a gyártók – ez derül ki a KPMG Hungária felméréséből.
Először demonstrálták amerikai kutatók, hogy a belső fülben lévő elektromos potenciálkülönbség természetes elemként működve biztosíthatja egy beültethető elektronikus eszköz energiaellátását.
Az ABB energetikai és automatizálási cégcsoport a világ minden pontjáról várja egyetemek és kutatóintézetek előterjesztéseit, hogy támogatást nyújthasson azon tehetséges végzős hallgatók számára, akiknek projektjei a tudományos kutatás és az ipari alkalmazás egyesítéséből születnek az energetika és az automatizálás témakörében.
A grafén önjavító mechanizmusát fedezték fel brit kutatók, a "csodás anyag" képes kijavítani rácsszerkezetének hibáit - számoltak be a Manchesteri Egyetem és a SuperSTEM Laboratórium (Daresbury) kutatói a Nano Letters című szakfolyóiratban.
Olyan nanorészecskéket sikerült kifejleszteniük amerikai kutatóknak, amelyek 100 százalékos hatékonysággal semmisítették meg a hepatitisz C-vírusokat a laboratóriumi tesztekben.
A hibridhajtás a városi tömegközlekedésben játszott szerepe miatt, valamint az intelligens megoldások a nagy igénybevételű, mezőgazdasági célú futóműveknél a Rába egy éve felavatott kutatóközpontja tevékenységének két fő iránya a Rába-holding elnök-vezérigazgatójának közlése szerint.
Ötszázbillió watt (500 terawatt/TW) rekordteljesítményt produkált a világ legnagyobb lézerrendszere, a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium NIF-berendezése - olvasható a ScienceDaily tudományos hírportálon (http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120716134508.htm).
Új módszert fejlesztettek ki kutatók arra, hogy visszaverő anyagok mögé lássanak be, fényképet készíthessenek a befagyott ablak vagy a bőr mögött lévő dolgokról, sőt akár a sarkon túli területről - közölte a BBC hírszolgálata.
Minden eddiginél jobb felbontással sikerült egy biológiai szempontból fontos emberi fehérjét megvizsgálniuk holland és amerikai kutatóknak, akik eredményükről a Science tudományos folyóiratban számoltak be.
A vérben keringő sok millió egészséges sejt között is képes gyorsan azonosítani néhány elkóborolt ráksejtet az a rendszer, amelyben egy optikai mikroszkóphoz a világ eddigi leggyorsabb kameráját csatlakoztatták amerikai kutatók.
Mintegy 300 millió éve, meglehetősen hirtelen befejeződött a kőszén felhalmozódása. A kutatók úgy vélekednek, hogy ezért a fehérrothadást okozó gombák okolhatók, az általuk termelt enzim ugyanis elbontja a kőszénképződéshez szükséges lignint - a felismerés elvezethet egy olyan eljáráshoz, amellyel akár fából is nyerhető dízelüzemanyag.
Elsőként demonstrálták amerikai kutatók, hogy a gének működését szabályozó anyagokat a kereskedelmi forgalomban lévő testápolókkal bőrön át is be lehet juttatni a sejtekbe. Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben ismertetett technológiának a jövőben életmentő szerepe lehet a bőrrák terápiájában.
Négybillió Celsius-fok az ember által előállított legmagasabb hőmérséklet, amelyet az amerikai relativisztikus nehézion-ütköztető (Relativistic Heavy Ion Collider - RHIC) STAR-kísérletében értek el, az eredmény bekerült a Guinness rekordok könyvébe.
A töltött részecskék elektromos mezejét képes megjeleníteni ausztrál és japán kutatók által kifejlesztett eljárás, amely új távlatokat nyit az adattárolásban, a sokkal hatékonyabb napelemek, akkumulátorok gyártásában.
Ahogyan a dobbőr feszítése és lazítása megváltoztatja a dob hangját, úgy változtathat az anyag elektromos tulajdonságán, ha a grafénból készült membránt kifeszítik: az így kezelt grafénhártya különleges elektromos tulajdonságú kvantumpontot hoz létre - derült ki amerikai kutatóknak a Science tudományos magazin legfrissebb számában megjelent tanulmányából.
Közösen dolgoznak a titán fogászati implantátumok több hónapos beépülési idejének lerövidítésén a Szegedi Tudományegyetem fogorvosai és fizikusai, lézeres felületkezeléssel növelve a fogbeültetés sikerességét.
Emberi csontot növesztettek őssejtekből laboratóriumi körülmények között izraeli kutatók - számolt be róla a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása(www.telegraph.co.uk).
A kanadai Alberta Egyetem Osztrák és Közép-Európai Tanulmányok Wirth Intézete kutatói ösztöndíjat hirdet magyar állampolgárságú doktorandusz hallgatók részére doktori disszertáció megírásához a 2012/2013-as tanévre.