A hullámpapír létrehozása: A Wörth am Rhein (Németország) található Palm papírgyár 6-os (PM6) üzeme évente mintegy 650 000 tonna, 160 g/m2 felületi tömeggel rendelkező, sokoldalú csomagolóanyagot gyárt. Annak érdekében, hogy folyamatosan és biztonságosan szállíthassák ezeket a hatalmas papírtekercseket, a gyárban lévő kétfőtartós híddaruknak mindig hibátlanul kell működniük. Emiatt a Konecranes alaposan kielemezte a daruk hajtóműolaját, és endoszkóp segítségével pillantott a szerkezetek belsejébe.
2019-ben a Jungheinrich háromszoros jelölést kapott az IFOY Díjra (Év Targoncája Díjra). Ezzel - az Év Targoncája Díjért folyó küzdelemben - az idei évben ismét a Jungheinrich kapta a legtöbb jelölést. Jelölték az ETV 216i típust, a világ első integrált lítiumion akkumulátorával működő tolóoszlopos targoncáját, az STC 2B1A típusú darabáru felrakógépet és a zoneCONTROL asszisztensrendszert. Az IFOY díjak átadására 2019. április 26-án kerül sor a bécsi Hofburgban.
A Gyermelyi Vállalatcsoport hazánk vezető tésztagyártója, egyik meghatározó élelmiszeripari vállalkozása. A Gyermelyi Zrt. 2018-ban 7,2 milliárd forintos beruházással egy új tésztagyárat épített, amellyel a gyár kapacitása évi 70 000 tonnára duplázódott. Az új üzem mellett felépült egy 11 600 raklap befogadására alkalmas automata magasraktár is, amelyet teljes mértékben az ABB technológiájával automatizáltak. A tésztagyártó ezzel a kelet-közép-európai régió meghatározó tésztagyártó központjává vált.
Az autonóm mobil robotok területén piacvezető Mobile Industrial Robots bejelentette, hogy globális stratégiai együttműködésre lépett a világ egyik vezető autóipari vállalatával, a Faurecia-val, hogy autonóm mobil robotokat telepítsen gyáraikban világszerte, és ezzel a vállalat automatizációs folyamatait új szintre emelje.
Kevés hely a kapcsolószekrényben és a gépben, a kérés, hogy legyen rövid az installációs idő, és a cél, hogy maximalizálják a berendezések rendelkezésre állását – ezek az ambiciózus keretfeltételek határozzák meg a villamosmérnökök munkáját a sortimat Handling Systems cégnél St. Georgenben. A Murrelektronik moduláris felépítésű Cube-rendszerében megtalálták a megfelelő installációs koncepciót anyagmozgató gépeikhez: nagyon rugalmas és ezért minden konkrét követelményhez „testre szabható”.
Az autóipari beszállító NIDEC GPM Group a Mobile Industrial Robots autonóm mobil robotjainak segítségével gyártási folyamatait hatékonnyá tette, miközben raktárkészletét is optimalizálni tudta. A türingiai Auengrundban található gyárukban három MiRHook vontatórendszerrel ellátott MiR100 robot felel az anyagszállításért és az üres kocsik mozgatásáért a raktár és a gyártósorok között. A felszabadult emberi erőforrást így minőségi munkára lehet fordítani. A kapacitásnövelés a NIDEC esetében előfeltétele annak, hogy versenyképes tudjon maradni.
A Mobile Industrial Robots (MiR), az autonóm mobil robotokat (AMR) gyártó vállalattól kapott információk alapján; a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IRF) 2018-as World Robotics Reportja szerint jelentős növekedésnek (162%) lehettünk tanúi a logisztikában használt robotok eladási számait tekintően.
Az indianapolisi Metro Plastics-nél a Mobile Industrial Robots egy MiR200 típusú robotja szinte teljesen megszüntette a villástargonca-fogalmat a gyártóterületen, ezzel növelve a munkahelyi biztonságot és az ergonómiát. Azzal, hogy a vállalat automatizálta az elkészült termékek szállítását a minőségellenőrző állomásra, elérték, hogy azonnal észlelni és kezelni tudják a minőséget érintő kérdéseket, amely csökkenti a pazarlást és egy időben növeli versenyképességüket.
A Konecranes világszerte bevezette az új Crane Advisor tanácsadási eszközt angol nyelven – és elindította STORE szolgáltatását számos országban
Mérettől és iparágtól függetlenül egyre több vállalkozás kacsintgat az automatizáció felé annak érdekében, hogy növelje versenyképességét és a munkahelyi biztonságot. A robottechnológia eleinte a gyártási feladatokra koncentrált, és a költséghatékony, biztonságos, könnyedén telepíthető robotok területén elért fejlődésnek köszönhetően az automatizáció ezen típusa már a KKV-k számára is elérhető. Mivel ezek a beruházások gyors és jelentős megtérüléssel járnak, a cégtulajdonosok elkezdtek, vállalkozásukon belüli, egyéb pazarló folyamatok automatizálásán is gondolkozni.
A világ vezető automatizálási szakkiállításán mutatta be a montratec GmbH a jövőbe mutató automatizált szállítási rendszerének legfrissebb fejlesztéseit. Az öt termékújdonság közül az önjáró szállítókocsi-hordozó vonzotta a legtöbb érdeklődőt, amely sínpálya nélkül kapcsolja össze az amúgy sínekkel összekötött munkaállomásokat.
Szállítópályás technológia az áruátvétel és a termelés összeköttetésére.
Az együttműködő mobil robotok piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR) népszerű robotjainak nagyobb, erősebb és gyorsabb változatával mostantól kielégítik az ipar egyik jelentős igényét, így azok ezentúl még több területen alkalmazhatók.
A Gefleorten számára a fogyasztókhoz és a gazdálkodókhoz számított közelség jelenti a versenyelőnyt. A megszerzett bizalom fenntartása érdekében azonban döntő fontosságú, hogy a lehető legjobb termékeket szállítsák. Az automatizált termelési folyamatokba történő beruházás növelte a termelékenységet, a gyártást pedig rugalmasabbá és költséghatékonyabbá tette.
Az együttműködő robotok használata még mindig újszerűnek számít a belső szállítási feladatok esetében. Mindezt bizonyítja, hogy a „De mégis mit tudok ezzel a robottal csinálni?” kérdést nem egyszer teszik fel a MiR szakembereinek bemutatóik során. Sok vállalat nyitott az automatizációra és a robotikára, azonban a legtöbb esetben csak a gyártási folyamatokra fókuszálnak. Az anyagmozgatást és a belső szállítást még mindig emberek végzik, akik így értékes időt töltenek azzal, hogy kocsikat A-ból B-be juttassanak el. Az együttműködő robotokkal ezeket a feladatokat könnyedén, eredményesen és költséghatékony módon lehet automatizálni.
Klaus Köttering a Semco műszaki igazgatója emeli ki a lényeget: „Aki sikeres akar lenni az üvegfeldolgozó iparban, annak be kell fektetni a munkatársakba, a berendezésekbe és a szoftverbe”. Pontosan ez zajlik a Semco csoportban, hiszen az elmúlt 10 év alatt a tulajdonosok több mint 150 millió eurós összeget fektettek be. A németországi Nordhorn központban a logisztika és az üvegszabás területén több lépésben készültek fel a jövőre. Ennek során a Semco a LiSEC megoldásaira és know-how-jára alapozott.
Az optikai ipar gyártási folyamatának nemcsak a magas termelési volument kell szem előtt tartania, hanem egy olyan nyomon követhető folyamatot kell alkotnia, amely összhangba hozható a piac fejlődésével. Mindezen szempontokat figyelembe véve csak olyan tálcakezelő rendszer jöhet számításba, amely rugalmas és költséghatékony gyártási folyamatot tesz lehetővé.
Az internet kétségkívül felforgatta a világot. Minden, a zsebünkben lapuló telefontól kezdve az általunk vezetett autókig intelligens, összekapcsolt termékekké változott. Megvalósulhat ez a koncepció a feldolgozóiparban is? A gyártási folyamatok digitalizálása lehetővé teszi a szűk keresztmetszetek egyszerű azonosítását és a termelés lehető leghatékonyabb rendszerének megvalósítását.
A FlexLink fő célja, hogy a hatékony termelési folyamatokat a lehető legkevesebb komponens felhasználásával tegye lehetővé. A cél eléréséhez alkalmazott számos módszer egyike az automatizált termelési folyamatokban bevezetett lean szemlélet.
Idén ismét a Jungheinrich bizonyult a LogiMAT legnagyobb kiállítójának. A „Your connection to success” mottó alatt a német intralogisztikai óriáscég innovatív, biztonságos és hatékony megoldásokat mutatott be az intralogisztika 4.0 koncepcióban érdekelt iparági szakemberek számára.
Nagyszabású partnertalálkozón mutatta be újdonságait a STILL Magyarország Kft. 2018. június 7-én, a Hungexpo területén, ahol a vállalat sikerei mellett az érdeklődők megtekinthették az IFOY 2018-díjas STILL RX 20 targoncát is.
Kovacica városában két KUKA KR120 R3200 PA robot végzi az óránként közel tíz tonna cukrot tartalmazó 100 cukorcsomag megbízható raklapozását.
A Hannover Messe/ CeMAT ünnepélyes megnyitása keretében a hagyományos kancellár látogatás során Dr. Angela Merkel szövetségi kancellár Enrique Pena Nieto mexikói államelnökkel, valamint a szövetségi kormány további tagjaival meglátogatta a hamburgi logisztikai specialista, a Jungheinrich standját.
Először díjazhatnak Magyarországon női targoncavezetőket, ha képesek legyőzni férfi versenytársaikat. Ez idén május 17-én derül majd ki, ugyanis a Linde targoncakupa versenyen ezúttal női nevezőket is várnak, akikre pontosan ugyanazok a nehéz technikai feladatok várnak, mint az erősebbik nemre. A tét nem kevesebb, minthogy, ki nyeri az év targoncavezetője díjat, és ki jut tovább a németországi Nemzetközi Targonca Kupára.
A különböző automatizált termékáramlási megoldások a gyártási igényektől függően sokban különböznek egymástól. Létrehozhatók két gép szállítószalaggal történő összekapcsolásával, de tartalmazhatnak több konvejorrendszert is, melyek gépeket, anyagmozgató berendezéseket és robotokat kötnek össze. Méretétől függetlenül az automatizált gyártósor célja egy optimalizált munkafolyamat létrehozása. Cikkemben a végrehajtás során figyelembe veendő legfontosabb szempontokat veszem górcső alá.
A THINK: LIKE: TOYOTA mottóval meghirdetett bemutató során a látogatók betekintést nyerhetnek a világszerte elismert Toyota Termelési Rendszerbe (TPS), és megismerhetik, hogy a gondolkodásmód miként alkalmazható a logisztikai műveletek maximális hatékonyságának eléréséhez.
A hagyomány követése nem zárja ki a technológiai innovációt: ezt a legnagyobb pezs-gőgyártók sorában két vállalat esete is bizonyítja. A Piper-Heidsieck és a Charles Heidsieck vállalatnál KUKA robotok végzik a palackok kicsomagolását.
Képzeljünk el egy olyan mobil robotot, amit pár óra alatt be lehet programozni és – a komplexitástól függően – pár nap alatt integrálni lehet az olyan termelési hálózatokba, mint az ERP rendszer. Képzeljük el, hogy az alkalmazottaink képesek programozni a robotokat és nincs szükség külsős szakemberekre. Túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen? Nézzük meg, milyen egy tipikus telepítési folyamat!
Termelési vezetőként Ön is tudja, hogy az állásidő nem elfogadható. Valószínűleg folyamatosan olyan módszereket keres, amelyek optimalizálják a termelési folyamatokat. Amikor megérett arra az idő, hogy új szállítószalag-rendszerbe ruházzunk be, a feladat során számos szempontot kell figyelembe venni.
A Festo ELGC orsós- és fogasszíjas tengelyek, valamint az EGSC mini szánok hatékonyan használják ki a teret, ami kiemelkedő fontosságú a szerelési, tesztelési és vizsgálati rendszerekben, a kis méretű munkadarabok mozgatásánál, az elektronikai iparban, valamint a szerelőpados alkalmazásokban. Kompakt méretüknek köszönhetően ideális elemei a handlingrendszereknek az egyszerű Pick&Place megoldásoktól a háromdimenziós manipulátorokig.
A mobil robotok leggyorsabban növekvő gyártóvállalata, a Mobile Industrial Robots (MiR) egy találkozó keretében Budapesten mutatta be, milyen lehetőségek rejlenek termékeikben.
Komolyan növekszik itthon is a kereslet az együttműködő robotok iránt. Nem meglepő tehát, hogy bővíti hazai hálózatát az együttműködő mobil robotok piacvezetője is, a dán Mobile Industrial Robots (MiR). Új partnere a B&O Engineering Kft., amely több évtizedes szakértelemmel a háta mögött nyújt segítséget ipari automatizálásban a hazai cégeknek. A B&O Engineering Kft. így a MiR megoldások első magyar forgalmazójának, a RONIX-AUTOMATIKA Kft.-nek nyomába lép.
A konferencián az intralogisztikai fejlesztések legfontosabb kérdéseire adnak válaszokat magyar logisztikai szakemberek, gyakorlati példákon keresztül. A konferencia különösen ajánlott olyan szakembereknek, akik részt vesznek az intralogisztikai fejlesztések tervezésében, előkészítésében, megvalósításában.
Az új, ergonomikus szervo-pneumatikus kiegyensúlyozó berendezéssel a szerelő és a logisztikus munkatársak erőfeszítés nélkül tudják felemelni és mozgatni a terheket. A balanszer lelke a Festo erős és megbízható YHBP hajtási megoldása, mely automatikus súlyérzékeléssel és „d” biztonsági teljesítményszinttel rendelkezik – így tökéletesen megfelel az autó- és csomagolóipar követelményeinek is.
A díjakat általában rendkívüli innovációknak, kiemelkedő termékeknek vagy új dizájnmegoldásoknak ítélik oda. A díj nyertesét szakmai zsűri, szakmai magazinok olvasói vagy az ágazat szakemberei választják ki – néhány esetben mindezek összessége. A nevezett termékek és folyamatok számos teszt- és értékelési folyamaton mennek keresztül. A verseny rendkívül kiélezett. A végén csak a legjobbak nyernek.
Csavarozás, adagolás, tesztelés, forrasztás, megfogás, és még sorolhatnánk: a Festo YXMx kompakt handlingrendszere számos szerelési alkalmazás alapját képezi. A kinematikát, vezérlőt és szoftvert tartalmazó, kiválóan összeállított rendszerkészlet révén pénzt és piacra jutási időt takaríthat meg – a fejlesztéstől a programozáson át az üzembe helyezésig.
Az Opel autógyártó vállalat megnyitotta Bochumban európai alkatrészellátó logisztikai központját. A 12 futballpálya nagyságú raktárcsarnokból több mint 11 millió Opel tulajdonost látnak el alkatrészekkel egész Európában.
Egész napos szakmai nappal és partnertalálkozóval ünnepelte 25 éves jubileumát a Jungheinrich Hungária Kft. szeptember 14-én. A rendezvény keretein belül került sor az új csarnok és bemutatóterem ünnepélyes átadására.
A Beckhoff XTS lineáris szállítórendszerének (eXtended Transport System – XTS) rozsdamentes acélból készült, „XTS Hygienic” változata új alkalmazási lehetőségek széles körét nyitja meg, elsősorban az élelmiszeripari és gyógyszeripari feldolgozás, valamint általában a folyadékkezelés terén. IP 69K besorolású védettségének, valamint rejtett sarkoktól, élektől és bevágásoktól mentes kialakításának köszönhetően optimálisan tisztítható, ezért nagy lehetőségeket rejt magában ezen iparágak vonatkozásában. A rendkívül rugalmas szállítást biztosító alaprendszert könnyű tisztíthatósággal ötvöző konstrukcióra támaszkodva igen szigorú higiéniai követelmények esetén is optimalizálhatók a folyamatok és maximalizálható a gyártósor rendelkezésre állása.
A Jungheinrich az intralogisztika 4.0 főbb irányzatait érvényesíti innovatív termékeinél és digitális megoldásainál. Egyre több vállalat ismeri fel a növekedési lehetőségeket a raktári folyamatok optimalizálásában az automatizálás és a digitális megoldások segítségével.
A fenntartható, rugalmas termeléshez az ember és robot közötti együttműködés önmagában nem elegendő. Mozgékony robotokra van szükség. Ennek az előnyeit élvezi a KUKA Roboter GmbH augsburgi központjá-ban. Az ipari robotok, vezérlések és szoftverek fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével a világ piacve-zető vállalatai közé tartozik.
A rendkívül dinamikus EXCH síkportál minden sebességrekordot megdönt. 30 százalékkal gyorsabb a többi hagyományos derékszögű koordináta-rendszerű handlingrendszernél, a beruházási költségek ugyanakkor hasonlóak azokéhoz.
A Hermle RS 05 robotrendszere a C 12, C 22 és C 32 megmunkálóközpontokhoz adaptálható, és a gépek munkadarabokkal vagy palettákkal történő ellátására szolgál. Az RS 05 robotrendszer használatával jelentősen javítható a gépek ciklusideje, különösen az orvosi technológia, a precíziós megmunkálás és az elektródagyártás terén.
Az Airbus zászlóshajója, az A380 láthatólag könnyedén mozog a levegőben. Ahhoz, hogy ezt az óriási repülőgépet a földi tervezés során ilyen könnyen elvigyük az égbolthoz, rugalmas és hatékony, nagyteljesítményű mobil platformokat használtunk. A Mecanum kerekeknek köszönhetően a KUKA omniMove képes akár 90 tonnás komponenseket is milliméteres pontossággal mozgatni szűk helyen a hamburgi gyártócsarnokban.
Ha egyazon lemezből több alkatrészt kell kivágnunk, lyukasztanunk vagy stancolnunk, az elkészült darabok kézi eltávolítása nagyon fáradságos és időigényes lehet. A vákuumtechnológiával azonban ez a művelet is gyerekjáték. Az Eurotech egy speciális méretű elszívódobozt fejlesztett ki az eT-Gripper termékcsaládban, ami robottechnológiával ötvözve emberi rásegítés nélkül végzi el a munkadarab-mozgatást.
Az ipar 4.0 alapelveinek teljesüléséhez rendkívül rugalmas, ebből adódóan pedig következetesen moduláris gyártógépekre van szükség. Jó példa erre a svájci Credimex gyártmányú, CresaLine elnevezésű, kis méretű alkatrészeket szerelő gyártósor, amely a szükségleteknek megfelelően további feldolgozóállomásokkal bővíthető. Ez a rugalmasság a Beckhoff XTS-rendszerének köszönhető, amely szoftverfunkciók segítségével a különböző feldolgozómodulok rendkívül rugalmas elrendezését teszi lehetővé.
Magyarország legnagyobb hullámpapírgyártója egyben az ország legjelentősebb környezetvédelmi egységének tekinthető, hiszen kizárólag hulladék papír felhasználásával állít elő hullámalappapírt. A Hamburger Hungária Kft.-hez tartozó dunaújvárosi papírgyár költséghatékony működésének egyik letéteményese a modern raktárlogisztikai rendszer. Az anyagmozgatást végző négy híddaru energialáncainak tervezett cseréje az újrahasznosítás egész folyamatába bepillantást enged.
A vákuumtisztítás terén széles körű tapasztalatokkal rendelkező euroTECH számos újdonság mellett az eT-Hover-loop vákuumos emelőt is bemutatta Hannoverben. A látogatók működés közben is kipróbálhatták a munkadarab 180°-os forgatására is alkalmas berendezést. Az érdeklődők tesztelhették az eT-Hover termékvonalhoz tartozó további két emelőt, valamint vákuumalkatrészek széles választékát is. Míg a kompakt eT-Hover-allround korlátozott beépítési terek esetén ajánlott, az eT-Hover panel a lemezek vízszintben történő mozgatására alkalmas.
A mezőgazdasági és erdészeti, az építőipari és anyagmozgatási gépek specialistájaként a Rexroth az Önök igényeinek megfelelően testreszabott hajtás- és vezérléstechnikai megoldásokat fejleszt a mobilalkalmazások területén.
A tolóoszlopos targoncák 60 éve megbízhatóan működnek, rakodnak és szállítanak világszerte a raktárakban. 1956-ban a Jungheinrich építette a legelső tolóoszlopos targoncát, az „Ameise Stand Retrak” gépet. Előretolt oszloppal történt teherfelvételt követően a terhet az oszlop visszahúzásával az első és hátsó tengelyek közé lehet behúzni. Ezáltal a targonca rövidebb lesz, és a gép keskenyebb munkafolyosót igényel az állványok között. Ezenkívül jobb a menetstabilitás, a tehersúlypont a gépkontúron belülre kerül.
2016. október 27-én ünnepélyes keretek került átadásra a Legjobb Munkahely díj. A Jungheinrich Hungária Kft. nyerte a díjat az 50-250 fő közötti vállalatok kategóriájában.
Új rovatunkban a hajtástechnikai rendszerek tervezésében kis híján 20 éves tapasztalattal rendelkező Kiss László jelentkezik hónapról hónapra izgalmas kérdésekkel és válaszokkal a szakterületéről, trendekről, újdonságokról vagy éppen nem hétköznapi hajtástechnikai megoldásokról.
Akár tízszer gyorsabb átállás is lehetséges a Rexroth új ActiveMover anyagmozgató-rendszere révén, ami jelentősen növeli a termelékenységet a rövid ciklusidőket megkövetelő alkalmazások esetén. Az erős (akár 160N) lineármotoros hajtás és az integrált mérőrendszer segítségével a paletták rendkívül pontosan pozicionálhatók.
A kistestvérek már kikövezték az utat a nagypályások előtt: az 1 350 és 1 700 kg-os súlyokhoz már eddig is léteztek rugalmas felhasználhatóságú robotok, melyek képesek voltak az oszlopos forgódaruk vagy híddaruk helyettesítésére. Az új M-2000iA szuper nehézsúlyú robotegység viszont 2 300 kg-ra emelte a széria maximális teherbírását.
Variálható szállítószalag, pályarendszer igény szerinti kialakításban, Önnek!
Az ECE 225 típusú horizontális komissiózó targonca és a jetPILOT multifunkcionális kezelőelem nyerték el a Red Dot Design Díjat 2016-ban. A Jármű kiegészítők kategóriájában a Jungheinrich jetPILOT kezelőeleme nyerte el a legjobb egyedi kitüntetést.
Az egész közép-európai régióra érvényes terjeszkedési stratégia részeként a Terex Construction forgalmazói megállapodást kötött az ausztriai székhelyű Kuhn Grouppal. A Terex nemzetközi forgalmazói hálózatához áprilisban csatlakozott osztrák cég a kotró- rakodógépekhez kapcsolódó értékesítési, szervíz és terméktámogatást nyújt a hozzá tartozó területeken.
Akár külföldre, akár belföldre kíván termelni, az egyes műveletek közötti holtidők csökkentése és ezzel együtt a biztonság, a hatékonyság növelése minden cégnek elemi érdeke. Ez az automatizáltsági fok növelésével érhető el, mely általában beruházást, gépbeszerzést jelent. Így van ez az anyagmozgatás és a megmunkáláshoz kapcsolódó munkadarab-rögzítés terén is.
Az újonnan fejlesztett EKX 516 típusú magasraktári felrakótargonca kategóriájának legalacsonyabb fogyasztással működő gépe a modern szinkronmotor technológiának és az intelligens könnyűszerkezetnek köszönhetően.
A targoncavezetőktől a logisztikai menedzserekig az érintettek széles köre számára mutat majd be új koncepciókat a Toyota az idei CeMAT intralogisztikai kiállításon. Az ötletek egy része már a gyakorlatban is megvalósult, de némelyikük már a jövőbe enged bepillantást.
2016. április 7-én Bécsben tartotta a Jungheinrich a közép-európai régió sajtótájékoztatóját, ahol a régió piaci fejlődése mellett egyben a cég a CeMAT szakkiállításon bemutatni kívánt újdonságait is megismerhettük.
Az anyagmozgatás, a raktártechnika és az anyagáramlás egyik globális éllovasa számos innovációt sorakoztat fel a szakvásáron. A hamburgi székhelyű Jungheinrich termékeivel és megoldásaival a 33. és 34. pavilonokban találkozhatunk majd.
A Festo a 2016. évi Hannoveri Vásáron bemutatja a szupravezető-technológia három új, izgalmas ipari alkalmazási koncepcióját. A kiállításra kerülő szupravezetők lehetővé teszik a hordozólemezek érintésmentes vízszintes szállítását, vízfelszínen keresztüli továbbítását, valamint azt, hogy a fogószerkezetet lebegésben alkalmazzák, és egy tárgyat zárt, folyadékkal töltött csőben mozgassanak. A szupravezetők egyedülálló tulajdonságai ebben az esetben azért kiemelkedőek, mert lebegő helyzetben energiatakarékos, hatékony mozgatást tesznek lehetővé – még falakon túl, illetve egy közegen keresztül is.
A május 31-június 3. között Hannoverben megrendezendő CeMAT intralogisztikai kiállításon a Smart Supply Chain Solutions gyűjtőnéven ismert digitalizált és integrált ipari értékláncok kerülnek reflektorfénybe. A szakvásár előzetes sajtóbemutatójára a TechMonitor is meghívást kapott.
Mai világunkban, amelyben, úgy tűnik, minden egyre komplexebb lesz, épp azok az innovációk a leghatásosabbak, amelyek következetesen ültetik át a gyakorlatba az egyszerűség elvét, így teremtve valódi többletértéket. Az egyszerűség lehet tehát az aduász.
Kétségtelen, hogy SCHUNK ötujjas robotkeze egyelőre nem sok hasonlóságot mutat a híres lovag, Götz von Berlichingen legendás vaskezével, az azonban tagadhatatlan, hogy a high-tech megfogóval történő első kézfogás nyugtalanító érzéseket kelt az emberben. A gyengéd érintés azonban gyorsan eloszlat minden szkepticizmust, és utat enged a modern mechatronika által keltett lehetőségek csodálatának.
Alacsony költségű és kockázatú, dinamikus termelési rendszerek az élelmiszeriparban – a stuttgarti Motek szakkiállításon a FlexLink megmutatta, hogy az ergonomikus gyártás az összköltség csökkentésével párhuzamosan is lehetséges.
Kivételes megbízhatóság, rendkívüli sokoldalúság és kifinomultság minden egyes részletében – ez emeli ki a SICK GR18-as termékcsalád hengeres optoelektronikus érzékelőit a többi hasonló készülék közül.
A Lenze egyik fő kompetenciáját a moduláris, szabványosított és újrafelhasználható gépipari szoftverek területe jelenti. A cég automatizálási szakemberei a FAST alkalmazási szoftver eszköztárt most teljes robotmodulokkal egészítették ki. A modulok által a robotok rendkívül könnyen integrálhatók az automatizálási rendszerbe, és a berendezés működésének ellenőrzése is megoldott.
A Linde Anyagmozgatás 2015 március végén vezetett be a piacra egy fontos, innovatív operátor-asszisztens rendszert a tolóoszlopos targoncákhoz. A Linde egyedülálló rendszerének ekkor fejeződött be a felhasználói tesztelése, és vált elérhetővé minden felhasználó számára a teljes R14-R20 szériához.
2015-ben számos új megoldást mutatott be a Jungheinrich, melyek a gyártósorok hatékony kiszolgálását segítik elő. Az egyik újdonság a megújult, 7-9 tonna vonóerővel bíró, 5-ös sorozatú vontatócsalád. A sorozathoz tartoznak az EZS 570, 580 és 590 típusok.
A Toyota Material Handling a platformos emelőtargoncák teljesen új választékával jelenik meg az európai piacon. Az új BT Staxio P-szériába 11 vadonatúj típus tartozik, amelyek az 1,2 tonnástól a 2,0 tonnásig kaphatók. A targoncáknak számos közös jellemzője van a díjnyertes, BT Levio elektromos palettázó targoncák P-szériájával, amelyet tavaly sikeresen mutattak be az érdeklődőknek.
Közel félév telt már el, hogy a FANUC bemutatta a világ legnagyobb teherbírású kollaboratív robotját. Azóta több felhasználó is elkezdett már kísérletezni az új technológiában rejlő lehetőségekkel, újabb és újabb applikációkba integrálva a CR-35iA robotot, legyen szó gyárak összeszerelő részlegeiről, gépbetöltésről, vagy éppen palettázásról.
„Nincs lehetetlen, csak tehetetlen ember!” A gondolat eredetije Muhammad Alitól származik és így szól: „A lehetetlen csupán egy nagy szó, amellyel a kis emberek dobálóznak, mert számukra könnyebb egy készen kapott világban élni, mint felfedezni magukban az erőt a változtatásra. A lehetetlen nem tény, hanem vélemény. A lehetetlen nem kinyilvánítás, hanem kihívás. A lehetetlen lehetőség. A lehetetlen múló pillanat. A lehetetlen nem létezik.”
A szupravezetők teljesen új, korábban elképzelhetetlen alkalmazási lehetőségeket nyitnak meg az automatizálási technológiában. Segítségükkel a tárgyak érintés nélkül, súrlódásmentesen mozgathatók, és ezzel kiváló lehetőségeket rejtenek magukban a folyamatautomatizálás terén: Por- és kopásmentes működésük ideális a munkadarabok nagy tisztaságú környezetekben való biztonságos szállításához, a gépek egyszerűen tisztíthatók, és a tárgyak falak mögül is mozgathatók.
Ez már komoly tradíció: idén hetedik alkalommal került megrendezésre a Linde Targonca Kupa augusztus 28-án, Budapesten a Hungexpo területén.
Jelentősen erősíti piaci pozícióját a Jungheinrich a logisztikai rendszerek területén. A Jungheinrich AG megállapodott a MIAS Csoport tulajdonosaival a vállalat felvásárlásáról. A vételi árat a felek közös megegyezéssel nem kívánják a nyilvánosság elé tárni. A tranzakció - fenntartva a halasztó hatályú feltételeket – 2015 negyedik negyedévében fejeződik be.
Géptervezésnél elsődleges szempont a megfelelő hajtás és anyagmozgató rendszer kiválasztása. Manapság rengeteg erőátviteli típus létezik, melyek közül az egyik legköltséghatékonyabb megoldást a lánchajtások biztosítják.
Az új motormodulokkal még rugalmasabbá tehető az XTS (eXtended Transport System) lineáris szállítórendszer. Az egyenes és a 180°-ban hajlított motormodulok most új, 22,5° hajlítási szögű változattal egészülnek ki.
Csökkenteni a károsanyag-kibocsátást, a hulladék-kibocsátást, az energiaráfordítást, az energiafogyasztást, az alapanyag-felhasználást: ezek a fenntartható fejlődés vezérelvei. Ebbe illeszkedik az az alapelv is, mely innovatív technológiák bevezetését és alkalmazását hirdeti.
Egyszerű és hatékony műveletekhez a Toyota Material Handling Europe (TMHE) legújabb megoldása a BT Reflex B-szériás tolóoszlopos targonca.
Az I. Magyar EPAL Raklap Szimpóziumon a szakma 50 képviselője vitatta meg a raklappiac és raklapcsere jelenlegi és jövőbeni kérdéseit, az EPAL-EUR raklapok modern alkalmazásának és az RFID technológiának lehetőségeit. A Szimpózium további célja volt az EPAL-EUR raklapok magyarországi ismertségének növelése és a partnerkapcsolatok kialakításának elősegítése.
A Toyota Material Handling lítiumionos technikával működő raktártechnikai készülékeinek új gyártási sorozata a Toyota Li-Ion. Ez négy 24 V-os készüléket tartalmaz bevált platformok alapján, ezek közé tartozik 1 kiadókészülék és 3 elektromos alacsony emelőkocsi.
Bár piacvezetőként a Mühlen Sohn a legjobb termékeket gyártja a hullámkarton-gyártó iparág számára, a műszaki textíliák logisztikájának optimalizálása igénybe vett némi időt. A Genkinger-Hubtex végül a megbízók elképzeléseinek megfelelően korszerűsítette a cég belső logisztikai folyamatait.
Európai uniós támogatással, több mint 1,2 milliárd forintból új üzemcsarnokot épít és fejleszti logisztikai infrastruktúráját a szállítmányozással és áruátrakodással foglalkozó záhonyi Transit-Speed Kft.
A Linde LPG, Diesel és CNG üzemű targoncái eddig is élen jártak a gazdaságos és környezetbarát üzemeltetés, a komfortos és biztonságos kezelői környezet terén. Az idei év kezdetétől életbe lépő szigorúbb károsanyagkibocsátási normák miatt, valamint azért, hogy a 2011-ben útjára indított 2-5 t teherbírású elektromos targoncasorozattal bevezetett újításokat a belső égésű targoncák üzemeltetői is élvezhessék, a Linde számos módosítást vezetett be az EVO széria 392, 393, 394, és 396 típusú targoncáinál.
A Toyota Material Handling Europe (TMHE) idén február végén a németországi Stuttgartban rendezett LogiMAT szakkiállításon mutatta be először 80 voltos Toyota Traigo elektromos villástargoncáját. A típus megjelenése a piacon nagy sikerrel kecsegtet, hiszen elődjéhez képest számos újítással büszkélkedik.
A Jungheinrich még 2012 elején mutatta be az új 4-s sorozatú EFG típust 2,5 tonna, valamint 3 tonna teherbírással. A továbbfejlesztett szoftvernek és az elektromos kormányzásnak köszönhetően a targoncák dinamikusabbá és még inkább felhasználóbaráttá váltak. Az energiafogyasztást is jelentősen csökkentették, így még egy fokkal magasabbra tették a mércét a konkurens gyártók számára.
2013 tavaszán a Jungheinrich egy újonnan fejlesztett tolóoszlopos targoncát vezetett be a piacra, az ETV 318 típust. Az új gépet a Birminghamben rendezett IMHX 2013, intralogisztikai kiállításon mutatták be a nagyközönségnek.
A Jungheinrich megszerezte a targoncák Oscar díját. A négy kategóriából kettőben a nemzetközi zsüri a gyártó targoncáit találta a legjobbnak. Ezzel az eredménnyel a Jungheinrich a legsikeresebb anyagmozgató gép gyártó a megmérettetésben.
Az IFOY (International Forklift Truck of the Year), vagyis Az Év Targoncája Nemzetközi Verseny zsűrijét meggyőzték a Jungheinrich targoncák. A Jungheinrich az egyetlen anyagmozgatógép-gyártó, amelyet négy kategóriában is neveztek a díjra.
Az X65 új mércét állít a terhelhetőség, a telepítési és karbantartási költségek, valamint az energiafogyasztás terén - állítja a FlexLink az idén márciusban bejelentett palettás konvejorcsaládja kapcán.
Közel másfél éve kezdte meg működését a drogeriemarkt (dm) illatszer- és drogériahálózat új logisztikai központja Érden. Cikkünkben az ott kialakított korszerű raktártechnikai megoldásokat mutatjuk be.